Відкрийте з нами цілий новий світ!
Перед вами сторінка, яка покаже вам надзвичайно дорогоцінний скарб нашої планети, цікавий, інтригуючий і чаруючий своєю красою. Ми хочемо показати Вам красу породу, яка на поверхні може здаватися нудною і нецікавою, ми доведемо, що порода, здавалося б, незнищенна і незмінна, може з часом змінюватися, трансформуватися та еволюціонувати. Представляємо вам гідратаційні печери, незвичайні морфологічні форми, що утворилися в результаті хімічних змін, що відбуваються в породі. На цій сторінці ви не знайдете нудних наукових правил, просто простий і приємний опис. Звичайно, для зацікавлених ми надамо посилання на геологічну літературу, джерела цитування або набори данихю
Jaskinie z hydratacji są morfologicznym efektem wietrzenia chemicznego zachodzącego na powierzchni kamieniołomu w Dingwall i w Piskach. Badania prowadzone w związku z przejawiającym się na powierzchni dna kamieniołomu przejściem anhydrytu w gips są nakierowane na wiele aspektów tego procesu. Przede wszystkim istotną sprawą jest przeprowadzenie badań ogólnogeologicznych nastawionych na wykonanie m.in. profili litologicznych, przekroi geologicznych, pomiarów biegu i upadu i pobranie próbek skalnych. Również nieodłącznym elementem tego rodzaju prac jest zobaczyć co kryje w sobie skała gipsowo-anhydrytowa i wykonanie badań petrograficznych. Ponadto jak już wiemy skutkiem uwodnienia anhydrytu jest utworzenie się jaskiń z hydratacji oraz licznych form rzeźby terenu rzadko spotykanych na świecie. Stąd morfologia i jej analiza z wykorzystaniem kilku metod w tym fotogrametrii jest również ważna. Z morfologią badanego obszaru wiążą się kwestie tektoniczne, ponieważ uwodnienie powodujące wzrost objętości ośrodka skalnego powoduje pojawianie się naprężeń, a przy tym i licznych deformacji.
Wyniki wyżej wspomnianych prac zawarto na Naszej stronie w formie złożonego wielu stron i podstron złożonego tekstu. Zawarto tutaj opis, dokumentację i analizę morfologiczną, petrologiczną oraz strukturalną strefy wietrzenia skał gipsowo-anhydrytowych w Dingwall. Ponadto zawarliśmy dane dokumentacyjne powiązane ze stanowiskiem w górach Harz oraz nieczynnym ukraińskim kamieniołomie w Piskach.u.
Prowadzenie niniejszej strony internetowej oraz przedstawione wyniki prac badawczych w Dingwall zostały sfinansowane ze środków projektu pt,, Jaskinie hydratacyjne ze strefy wietrzenia w Dingwall w Kanadzie – dokumentacja trójwymiarowa, charakterystyka i geneza” w ramach konkursu ,,Diamentowy Grant” finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Polsce.

